Üniversitemizde “İnsan Haklarının Korunmasında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun Rolü” Konferansı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde,  Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Kurul Üyesi Mehmet Altuntaş’ın sunumuyla “İnsan Haklarının Korunmasında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun Rolü” isimli konferans düzenlendi. Konferansa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Rektör Yardımcımız Prof. Dr.  İlyas Gökhan ve çok sayıda davetli ile öğrenci katıldı.

Konferans, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle 2018-2019 eğitim öğretim yılında Türkiye geneli resmi/özel tüm ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik düzenlemiş olduğu; “İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Bağlamında Anne, Baba ve Yaşlı Hakları” konulu “Şiir, Kompozisyon ve Resim Yarışması”nda, şiir kategorisinde dereceye giren Bor Mehmet Güleç Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Eda Arslan’ın şiirini okuması ile başladı. Başarılı öğrenciye Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan ve TİHEK Kurul Üyesi Mehmet Altuntaş tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Hediye takdiminin ardından kürsüye çıkan TİHEK Kurul Üyesi Mehmet Altuntaş konuşmasında, İnsan Hakları kurumlarının statüsüne değinerek, “Bu kurumların, bağımsız bir yapıda, idari ve mali özerkliğe sahip olduğunu bilmek gerekir” dedi. Ayrıca TİHEK Kurul Üyesi Mehmet Altuntaş, İnsan Haklarının Türkiye’deki gelişimi hakkında da bilgiler verdi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun misyonuna değinen TİHEK Kurul Üyesi Mehmet Altuntaş, ”Kurum, İnsan Haklarını korumak ve geliştirmek, Ulusal önleme mekanizması görevini yerine getirmek ve ayrımcılıkla mücadele etmek misyonunu yüklenmiştir” dedi.

“Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e verdiği ‘İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın’ nasihati, İnsan Haklarının İslam Dünyasında ne kadar önemsendiğine kanıt gösterilebilir. Fatih Sultan Mehmet’in Bosnalı Ruhbanlar ile ilgili verdiği fermanına bakalım. Fatih Sultan Mehmet ‘Kimse bu insanları rahatsız etmesin, kiliselerine zarar vermesin, devletimde huzurlu, özgür ve güvenlik içinde yaşasınlar’ demişti. Bu insan haklarına verilen değeri, önemi en açık gösteren durumlardan biridir” ifadelerini kullandı.

Konferansın bitiminde TİHEK Kurul Üyesi Mehmet Altuntaş’a, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan tarafından üniversitemiz anı tabağı hediye edildi.