Prof. Dr. Murat ALP

Rektör Yardımcısı


1967 yılında Sivas’ın İmranlı ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi İmranlı’da tamamladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1990 yılında Erzincan Erkek Yetiştirme Yurdu’nda öğretmenlik görevine başladı.  

1991 yılında Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans programına kayıt olup, 1992 yılında enstitünün araştırma görevlisi kadrosuna atandı. İnönü Üniversitesi’nin açmış olduğu araştırma görevlisi sınavını kazanarak 1992 yılında İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 

1993 yılında YÖK`ün açmış olduğu YLS sınavını kazandı ve Dumlupınar Üniversitesi adına University of Wales, Bangor Üniversitesi’nde doktora yapmak üzere İngiltere`ye gitti. İngiltere’de doktora eğitimini tamamladıktan sonra 1998 yılında Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Cebir ve Sayılar Teorisi Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atandı. 2002 yılında Doçent oldu.

2003 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne kayıt yaptırarak 2008 yılında bu bölümden mezun oldu. 2004 yılında Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Yönetim Organizasyon Bilim Dalı’nda yüksek lisansa başlayıp 2007 yılında eğitimini tamamladı. 2009 yılında Artvin Çoruh Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümüne Profesör olarak atandı.

Senato temsilciliği, Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı, Fakülte ve Enstitü kurulu üyelikleri, Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Vekilliği, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 15 Eylül 2009 tarihinden itibaren Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nde görev yapmaya başladı. Halen, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini sürdüren Prof. Dr. Murat Alp’in çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.