ORCID Numarası Alma Hakkında

Değerli Akademisyen ve Lisansüstü (Tezli) Öğrencilerimiz,

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın Açık Bilim ve Açık Erişim çalışmaları çerçevesinde 13.05.2020 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında alınan karar sonrası; tüm akademisyen ve lisansüstü (tezli) öğrencilerimizin, 31/07/2020 tarihine kadar ORCID (Open Researcher and Contributor ID) ​numarası alma zorunluluğu bildirilmişti.

Fakat YÖKSİS'te yapılan kontrollerde çok sayıda akademisyen ve lisansüstü (tezli) öğrencimizin ORCID numarası almadığı tespit edilmiştir. 

Akademisyen ve Lisansüstü (Tezli) Öğrencilerimizin en kısa sürede ORCID numarası alması gerekmektedir. 

Konu ile ilgili olarak;

1 – Akademisyenlerimiz hali hazırda kullandıkları YÖKSİS şifreleriyle kılavuzda belirtilen aşamaları izleyerek ORCID numarası alabilirler.

2 – Akademisyen kadrosunda olmayan lisansüstü (tezli) öğrencilerimiz için ORCID alınması ile ilgili yol haritası şu şekildedir;

  • YÖK Ulusal Tez Merkezine gidilir. (Bağlantı için Tıklayınız)
  • Sağ üst köşede bulunan “ÜYE GİRİŞİ” butonuna tıklayınız
  • Açılan sayfada e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
  • Profil bilgilerinizin bulunduğu sayfada bulunan “TEZ VERİ GİRİŞ FORMU” bölümüne tıkladıktan sonra açılan pencerede tezleriniz görünecektir.
  • ORCID numarası almak istediğiniz tezi seçtikten sonra açılan form üzerindeki gerekli alanları doldurup “ORCID NUMARASI AL” diyerek numara alabilirsiniz.

3 - Diğer bir adım olarak: " https://orcid.org/signin " adresine giderek "register" butonuna tıkladıktan sonra açılan formda ilgili alanları doğru bir biçimde doldurup sisteme kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz (Görünürlük ve bildirim ayarlarınızı istediğiniz gibi seçebilirsiniz). İlgili adımları takip ederek devam ettikten sonra açılan pencerede kurumumuz için bilgilerinize erişmek için yetkilendirme vermeniz gerekmektedir.

Yetkilendirme işleminin ardından ORCİD bilgisi ekranda belirecek ve sisteme kaydolurken bildirdiğiniz e-posta adresinize gönderilecektir.