Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Öğrenci Bursları


Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu                                 Yüksek Lisans ve Doktora Bursları 

Komisyonumuz’un Türk vatandaşlarına yönelik farklı burs programları bulunmakta. Komisyonumuz lisans eğitimi sonrası, lisansüstü eğitimlerini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmek isteyen öğrencilere ve mezunlara yönelik olarak *Yüksek Lisans, Doktora ve Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursları*’nı vermektedir ve burslarımız başvurulara açılmıştır. 2022-2023 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde başlamak üzere verilecek olan burslarımıza son başvuru tarihimiz *7 Nisan 2021*’dir.

*YÜKSEK LİSANS BURSUMUZ*’a lisans mezunları, lisans 3. sınıf veya 4. sınıf öğrencileri başvuruda bulunabilmektedirler. *DOKTORA BURSUMUZ*’a, lisans mezunları, lisans 3. sınıf veya 4. sınıf öğrencileri, Yüksek Lisans öğrencileri veya Yüksek Lisans derecesine sahip adaylar başvuruda bulunabilmektedirler. *PROF. DR. AZİZ SANCAR DOKTORA BURSUMUZ*’u kazanan öğrenciler Prof. Dr. Aziz Sancar'ın akademik danışmanlığında, kendisinin görevli olduğu University of North Carolina-Chapel Hill Kampüsü'nde doktora eğitimlerine devam edeceklerdir. Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu'na başvurular Biyoloji, Biyofizik, Biyokimya, Biyomalzeme, Biyoteknoloji, Biyomedikal Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Tıp alanlarından kabul edilmektedir.

Komisyonumuz, burs programlarımız için iki akademik yıla kadar maddi destek vermektedir. Her bir akademik yıl için verilen burs desteği *50.000 Amerikan Doları*’na kadar olup, bunun yanı sıra, bursiyerlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiş-dönüş uçak bileti ve eğitimleri boyunca geçerli sağlık sigortası da sağlanmaktadır. Burslarımıza başvurmayı düşünen adaylar, başvuru formuna, başvuru şartlarımız ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve başvuru sürecinde yapacağımız etkinliklerimizin bilgisine *www.fulbright.org.tr<http://www.fulbright.org.tr/> *adresinden ulaşabilirler.