Genel Bilgi
Aşçılık Programı Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 2019 - 2020 eğitim öğretim yılından itibaren I. öğretim olarak eğitim ve öğretime başlamıştır. Verilen dersler programda bulunan 1 Dr. Öğr. Üyesi ve 3 Öğretim Görevlisi tarafından yürütülmekte ve ayrıca rektörlüğe bağlı birimlerden gelen öğretim elemanları da ders vermektedir. Aşçılık Programı 2019-2020 eğitim öğretim itibari ile 30 öğrenci ile eğitime başlamıştır. Önümüzdeki yıl itibariyle II. öğretimin de açılmasıyla öğrenci sayımızın artması beklenmektedir. 

Dünya ve Türkiye gastronomisindeki gelişmelere bakıldığında Aşçılık sektörünün bir çok eksiği bulunmaktadır. Bu eksikliklerin giderilmesi ve insanların daha iyi yemek hizmeti alabilmesi için yapılan çalışmalar tek başına yeterli değildir. Yapılan bu çalışmalar yanında, aşçılık alanında eğitim alarak yetkinlik kazanan öğrencilerimiz ile sektörde bulunan açığı kapatmak, gastronominin gelişmesine destek verebilmek ve istihdama katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri ve Beslenme ve Diyetetik bölümlerine dikey geçiş yapabilecektir. KPSS sınavlarında başarılı olmaları durumunda da kamuda çalışabilmektedirler.

Adayların mezun olabilmeleri için, Programda mevcut olan dersleri başarıyla tamamlamaları (toplam 120 AKTS) ve 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmeleri gerekmektedir. Bölümü başarıyla tamamlayanlara ön lisans diploması verilmektedir. Zorunlu ve seçmeli derslerle birlikte staj eğitimini tamamlayan öğrenciler Aşçılık unvanını almaktadırlar.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde yapılan sınavlar Bologna sürecinde öğrenci iş yüküne uygun olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav yönetmeliğine göre uygulanmaktadır. Bölümümüzde bilimsel çalışmalar yoğun olarak yapılmaktadır.

Son Güncelleme Tarihi:14.10.2019