Kütüphane Kaynaklarına Erişim

Yerleşke Dışı Erişim

Üniversitemiz akademik ve idari personeller ile tüm öğrencilere (yüksek lisans ve doktora dahil), Ömer Halisdemir Üniversitesi Kütüphanesinin üyesi olduğu kaynaklara yerleşke dışından güvenli şekilde erişebilmelerinin sağlayan hizmettir. .Kullanıcılar, bu hizmeti Ömer Halisdemir Üniversitesi Bilişim Kaynakları Kullanım yönergesine göre kullanmalıdır.

Kullanım Amacı

Üniversitemizce üye olunan elektronik kütüphaneler ve veritabanlarına erişim lisans anlaşması gereğince Ömer Halisdemir Üniversitesi IP numarları üzerinden kullanıcı adı ve parola sorulmadadan sağlanmaktadır. Veritabanlarına yerleşke dışından erişilmek istenildiğinde ise kullanıcı adı ve parola sorgusuyla kullanıcı doğrulamasını gerekmektedir. Bu servisle, yerleşke dışından veri tabanlarına erişmek isteyen Ömer Halisdemir Üniversitesi üyelerinin bu kaynaklara güvenli şekilde erişmeleri sağlanmaktadır.

Başvuru

Tüm kullanıcılar otomasyon sistemleri üzerinden "Tek Kullanımlık Şifre" alarak erişim sağlayabileceklerdir. Servisi kullanmak için ayrıca bir başvuru gerekli değildir

Servisin Kullanımı

1- Servisin kullanılması için kullanıcıların web tarayıcı üzerinde web önbellekleme ayarlarını yapmaları gerekmektedir. Bu ayarları bir kez yapmak yeterli olacaktır.

İnternet Explorer Yapılandırması

Chrome Yapılandırması

Firefox Yapılandırması

2-İlgili kaynağın adresine bağlanmadan önce kullanıcıları otomasyon sistemlerine giriş yaparak "Tek Kullanımlık Şifre (One Time Password)" alması gerekmektedir.

OGRIS Kullanıcıları için

Enstitü (NEOS) kullanıcıları için

3-Kullanıcı kodu ve tek kullanımlık şifre ikilisi 2 saat boyunca geçerli olduğundan sürenin bitiminde otomasyon sistemleri üzerinden yeni bir Tek Kullanımlık Şifre alınması gerekmektedir.

4- Bir kullanıcı, aynı anda tek bir bilgisayardan bağlantı yapabilir.

5- Kullanıcılarımız bu servisi kullanmak istemediklerinde web tarayıcı ayarlarını kaldırabililer.

Son Güncelleme Tarihi:15.02.2017