15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Etkinlikler Sergi İle Başladı

Etkinlikler, üniversitemiz 15 Temmuz Milli İrade Meydanında yapılan, 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında ve sonrasında çekilmiş Bağımsızlık ve Milli Birlik temalı fotoğraf sergisi ile başladı. İl protokolü, üniversite personeli ve çok sayıda öğrencinin katıldığı sergi büyük beğeni topladı.

15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye'nin Demokrasi Mücadelesi Konulu Panel Düzenlendi

15 Temmuz Anma Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri, Moderatörlüğünü Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar’ın yaptığı “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye'nin Demokrasi Mücadelesi” konulu panel ile devam etti. Panel Başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar yaparken, panelde Orsam Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Dr. Murat Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin moderatörlüğünü Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar yaptı. Rektörümüz konuşmasında, “Devletimizin birliğinin ve bütünlüğünün korunması, bayrağımızın her zaman dalgalanması için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ile anıyorum. Panelimizi, 15 Temmuz Darbe Girişiminin ne olduğu, neyi amaçladığı ve Türkiye’ye ne tür etkileri olduğuna ilişkin tartışmaları daha derli toplu ele alabilmek adına gerçekleştiriyoruz” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Uysal: Türkiye Demokrasisine ve Halkına Olan Güvenini İspatladı

Panel konuşmacıları arasında ilk söz alan isim Orsam Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal oldu. Prof. Dr. Ahmet Uysal, “Ortadoğu’da Darbeler ve Türkiye” konulu konuşmasını gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Ahmet Uysal, Ortadoğu denilen bölgenin bir İslam ve Osmanlı Coğrafyası olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında, bu bölgenin sömürgeciler tarafından yüzyıllardır işgal edilmek istendiğini belirtti. Prof. Dr. Ahmet Uysal, Osmanlı’nın ise bölgenin adeta bir koruyucusu olduğunu ifade ederek, “Bölgeye diz çöktürmeye gelen sömürgecilere Osmanlı Devleti dur dedi ve Osmanlı Devleti siyasi otorite zayıflığı olan bu bölgede kolayca yayılabildi” dedi.

Sömürgecilerin 3G adını verdikleri amaçlarından da bahseden Prof. Dr. Ahmet Uysal, 3G’yi “Gold, Glory, God (Altın, Güç, Tanrı)” olarak açıkladı ve “Kendilerince, Tanrı adına hareket eden sömürgeciler, altın ve güç kazanma hedefi ile Ortadoğu ve daha pek çok bölgeye egemen olmaya çalıştılar” dedi. Prof. Dr. Ahmet Uysal, ayrıca batılı sömürgecilerin gittikleri bölgeleri tamamen kendilerine bağlı hale getirmek için kendi dillerini bu bölgelerdeki halklara empoze ettiklerini vurgulayarak Osmanlı’nın ise hep beraber yaşamı savunduğunu ve farklılıkları yaşattığını ifade etti.

Prof. Dr. Ahmet Uysal, konuşmasının son kısmında ise sömürgecilerin, FETÖ gibi içerideki hainleri her zaman desteklediğini ve gerek kendi görüşünden olsun gerekse farklı bir görüşü savunsun, her türlü darbecinin arkasında olduklarını söyledi. Prof. Dr. Ahmet Uysal sözlerinin sonunda, “Ancak Türkiye, bu zorlu testten geçti ve kendi demokrasisine ve halkına olan güvenini ispatladı. 15 Temmuz Darbe Girişimi bu yanıyla bir milattır. Türkiye düşmemiş aksine daha da güçlenmiştir” dedi.

Dr. Murat Yılmaz: 27 Mayıs Darbesinin Soruşturma Dosyalarını Alarak Çalışmışlar

Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın ardından panel, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Dr. Murat Yılmaz’ın konuşması ile devam etti. Dr. Murat Yılmaz, “Türkiye’de Darbeler Geleneği ve 15 Temmuz” adlı panel konuşmasında, “Türkiye ekonomik verilerinin iyi olduğu bir dönemde gezi olayları ile bir siyasi türbülansın içine sokuldu ve bunu takiben 17-25 Aralık’ta, 15 Temmuz Darbe Girişiminin faili FETÖ’nün yargı darbesi teşebbüsü ile karşılaştı” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbesinin mekaniğini harekete geçirmek için, PKK ve DEAŞ gibi örgütlerin şiddet kampanyaları ile sivil insanlar herkesin gözü önünde saldırılara uğradılar diyen Dr. Murat Yılmaz, “Bu darbe girişiminde bulunanlar, 27 Mayıs Darbesinin soruşturma dosyalarını alarak çalışmışlar” dedi.

Dr. Murat Yılmaz sözlerinin sonunda, “Türkiye, 15 Temmuz Darbe Girişiminin başarısız ve etkisiz kılınmasının ardından, Fırat Kalkanı operasyonu ile dış politikada siyaseten bir cevap verdi” dedi ve “15 Temmuz Darbe Girişimi, devleti, milleti, hürriyeti, istiklali ve bayrağı bir kez daha hepimizin yapmıştır” diye ekledi.

Prof. Dr. Haluk Alkan: 15 Temmuz Kimliksiz Bir Darbe Girişimidir

Paneldeki son konuşmayı, “15 Temmuz ve FETÖ’nün Parametreleri” konulu konuşması ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Haluk Alkan konuşmasının başlangıç kısmında, “Türkiye olarak temel bir gerilimimiz var” dedi ve “Seçime dayalı olarak halkı temsil eden organlar ile bu temsil yapısından ürken vesayetçi kurumlar arasında bir gerilimimiz var. Küresel güçlerin Türkiye üzerindeki politikalarını da bu gerilim ekseni belirlemektedir” diye ekledi.

Prof. Dr. Haluk Alkan konuşmasının ilerleyen kısımlarında 15 Temmuz Darbe Girişiminin halkın etkin rol oynaması ve boyun eğmemesi sayesinde bertaraf edildiğini aktardı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sokaklara çıkma yönündeki sözlerinin de oldukça değerli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haluk Alkan, daha önceki darbe girişimlerinden farklı olarak direnen bir liderlik gösterildiğini de belirtti.

Halkın tepkisinin ve boyun eğmeyen liderlik modelinin sonucu olarak ortaya direniş olgusunun çıktığını da belirten Prof. Dr. Haluk Alkan, “Ayrıca bu darbe kimliksiz bir darbedir. Çünkü darbeyi yapmaya teşebbüs edenler kim olduklarını açık bir şekilde ifade edemediler. Sinsice bir eylem gerçekleştirdiler” dedi.

FETÖ’nün devşirmeci bir sistem ile üyelerini kendine bağladığını ve mankurtlaştırdığını aktaran Prof. Dr. Haluk Alkan konuşmasının devamında, FETÖ’nün mesihçi düşünce yapısı ve kurumsallaşmış bir örgüt yapısına sahip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Haluk Alkan, iyi bir dini eğitim ile toplumun FETÖ gibi şarlatanların peşinden gitmeyeceğini, bunlara fırsat dahi vermeyeceğini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Şehidimizin Kabrine Ziyaret

Panelin ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlyas Gökhan ile Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, akademik ve idari personeller ve aileleri ile öğrencilerimiz, 15 Temmuz şehidimiz, Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret etti.

Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşüne Katıldık

Kabir ziyaretinin ardından, “Milli Birlik ve Beraberlik” temalı anma yürüyüşüne katılan üniversitemiz yönetimi ve personelleri ile öğrencilerimiz ayrıca, Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda düzenlenen film gösterimi ve konser etkinliğine de katılım sağladı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, Kuran-ı Kerim tilaveti, protokol konuşmaları ve 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece yarısı camilerden sela okunması ile sona erdi.