Çalışmalarımız Türk Dünyası Üniversiteler Birliği Üyeliğiyle Taçlandı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin Türk dünyası ile var olan ilişkilerini genişletmek ve derinleştirmek amacıyla Türk Üniversiteler Birliği’ne (TÜRKÜNİB) yapmış olduğu üyelik başvurusu kabul edildi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) çatısı altında kurulan Türk Üniversiteler Birliği’nin  Kazakistan'ın Türkistan ilinde düzenlenen 4. Genel Kuruluna, Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, Türk Konseyi Genel Sekreteri Bagdad Amreyev, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman, Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve çok sayıda davetli katıldı.

Üniversitemiz TÜRKÜNİB Genel Kurulunda Tanıtıldı

Türkçe konuşan ülkelerdeki üniversitelerin sorunlarının tartışıldığı ve işbirliği imkanlarının değerlendirildiği toplantıda Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, üniversitemizin mevcut durumu, vizyonu, misyonu ve Türk Üniversiteler Birliği çatısı altında niçin yer almak istediği hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin fiziki, beşeri, teknolojik ve sosyal imkanları, Araştırma-Geliştirme faaliyetleri, uluslararasılaşma çalışmaları ve özellikle Türk dünyası ile işbirliği ve ortak projeleri hakkında bilgiler verdiği sunumunda Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, “Türk Dünyası Yüksek Öğrenim Alanının oluşumunda yer almak ve gelişimine katkıda bulunmak, Orhun Süreci’ne dahil olmak, birlik çatısı altında yer alan üniversitelerle işbirliğini geliştirmek, Türk Dünyasının güncel sorunlarının belirlenmesi ve çözümü için ortak projeler geliştirmek ve uygulamak, ortak akademik çalışmalar yaparak ve değişim programlarına katılarak karşılıklı deneyim paylaşımında bulunmak gibi hedeflerimiz var” dedi.

Orhun Değişim Programına Dahil Olundu

Toplantıda ayrıca diploma denkliğinin sağlanması, Orhun Değişim Programı çerçevesinde iş birliğinin derinleşmesi, ortak teknopark kurulması gibi konular da gündeme geldi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin TÜRKÜNİB’in tüm ortak faaliyet ve projelerine katılma ve uygulama kapasitesine sahip olduğunun altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, mevcut deneyimlerimiz sayesinde birliğin faaliyetlerine ve Türk Üniversiteler Birliği üyeleri arasında öğrenci ve personel değişimini öngören Orhun Sürecine artı değer katacağımızdan emin olduğunu belirtti. Ayrıca üniversitemizin bilimsel araştırma altyapı imkanlarını barındırdığını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, karşılıklılık ilkesine bağlı olarak üniversitemizin üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirecek altyapı imkanlarına da sahip olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Muhsin Kar: Türk Dünyasını Merkeze Alan Bir Üniversite Olmaya

Devam Edeceğiz

Üniversitemizin Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliğine üyeliğinin Genel Kurul’da oylanmasının ve üyeliğinin kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, oldukça heyecanlı ve mutlu olduğunu vurguladıktan sonra, “Türk dünyasını merkeze almış bir üniversite olarak, mevcut ilişkilerimizi daha da derinleştirecek, yeni ortaklıklarla genişletecek ve Türk-İslam aleminin refahının artmasına katkı sağlayacak her türlü girişim çok önemli.  Türk Üniversiteleri arasında Avrupa Birliği’ndeki Erasmus Değişim Programı benzeri girişimler kuruluyor olması heyecan verici. Üniversite olarak bu tür oluşumlar içinde yer almak, uluslararasılaşma stratejimiz için bir gereklilik ve bizim için çok değerli. Bu tür girişimler üniversitemizin dünyaya açılımına katkıda bulunabilecek” ifadelerini kullandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, açıklamasını “Türk Dünyası ile var olan ilişkilerimizi Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği üyeliği ile taçlandırdık. Üniversitemize ve Niğde’ye hayırlı, uğurlu olsun” diyerek sonlandırdı.