8 Mart Dünya Kadınlar Günü


Üniversitemiz Kadın, Aile ve Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Niğde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Kadın Konuk Evi işbirliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında “Pandemi Döneminde Çalışan Kadınların Ruh Sağlığı” konulu söyleşi ve “Liderlik Yolculuğunda Kadın ve Önündeki Engeller” başlıklı konferans düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, Niğde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü toplantı salonunda pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen, “Pandemi Döneminde Çalışan Kadınların Ruh Sağlığı” konulu söyleşi ile başladı. Pandemi dolayısıyla kısıtlı bir katılım ile gerçekleşen etkinlikte Merkez Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muhittin Öztürk ve davetliler yer aldı.

Üniversitemiz Kadın, Aile ve Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nalan Gördeles Beşer tarafından yapılan sunumda, Niğde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan kadınların, pandemi sürecinde iş ve ev yaşantılarında yaşadıkları sorunlara ve bu sorunlara ilişkin problemlerin çözümüne, stresle baş etme ve ben dili ile kendilerini ifade etme gibi yollarla çözüm bulma konularına değinildi.

Etkinlikler ikinci gününde, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ethem Erdal Erşan’ın  konuşmacı olarak katıldığı ve moderatörlüğünü Doç. Dr. Nalan Gördeles Beşer’in yaptığı “Liderlik Yolculuğunda Kadın ve Önündeki Engeller” konulu konferans ile devam etti. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen konferansa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan, davetliler, öğrenci ve akademisyenler katıldı.

Prof. Dr. Ethem Erdal Erşan, “Liderlik Yolculuğunda Kadın ve Önündeki Engeller” konulu konferansında, Türk tarihinde kadının iş yaşamında ve yönetim ile ilgili pozisyonlarda nasıl yer aldığı, geçmişte ve günümüzde kadının lider olmasınını önündeki engellerden ve bu engellerin aşılması için çözüm önerilerinden bahsetti. Prof. Dr. Ethem Erdal Erşan konuşmasını, konu ile ilgili öykü, şiir ve araştırma sonuçlarını katılımcılar ile paylaşarak sonlandırdı.