“Türkiye Depreme Hazır mı?” Konulu Konferans Düzenlendi

Ömer Halisdemir Üniversitesinde “Türkiye Depreme Hazır mı?” konulu konferans düzenlendi.

Yenilikçi İnşaat Kulübü aracılığıyla düzenlenen etkinliğe; Rektörümüz Prof. Dr. Adnan Görür, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Murat Alp ve Prof. Dr. Mustafa Bayrak, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi Salon 1923’te düzenlenen ve Japon Yüksek İnşaat Mühendisi Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki’nin konuşmacı olarak katıldığı program, 1999 Marmara Depremi’ni anlatan video gösterimi ile başladı.

Depremler ile ilgili bilgilerin verildiği etkinlikte konuşma yapan Yoshinori Moriwaki, binaların yapımında kullanılan malzeme ve teknik özelliklere dikkat edildiği takdirde depremlerin verdiği hasarın en aza ineceğine dikkat çekti.

Konuşmasında Türkiye ve Japonya arasındaki deprem benzerlikleri ve farklılıklarına değinen Moriwaki, ülkemizdeki deprem bölgeleri hakkında da bilgiler verdi.

Katılımın oldukça yüksek olduğu etkinlik, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Murat Alp tarafından Yoshinori Moriwaki’ye plaket ve çiçek takdiminin ardından sona erdi.