Kariyer Yolculuğunuz İçin Yöntemler

Kariyer Yolculuğunuzda Başarılı Olmak İçin 5 Yöntem

1. Sabırlı Olmak

Kariyer yapmak için 5 yöntem listesinin ilk maddesi sabırlı olmaktır. Sabırlı olmak, bireylerin hedefe ulaşmak için geçirdikleri süreci sakin ve kararlı şekilde ilerletmesi anlamına gelir. Kariyer yapma hedefi sürecinde sabırlı olmak, bireyin attığı adımlardan daha emin olmasına olanak tanır. Kişi, sabırlı olarak rehavete kapılmadan önündeki engelleri bir bir aşacaktır. Bu sayede kariyer hedefine ulaşırken yaşadıklarını hayat tecrübesi olarak kişisel birikimine dahil edecektir. Sabırlı olmak bireyleri telaştan ve acelecilikten uzak tutacaktır. Aynı zamanda sabırlı olmak kariyer yapma sürecinde kişinin mantıklı kararlar vermesine olanak sağlar.

 

 

2. Gerçekçi Hedefler Seçmek

Kariyer yapmak için 5 yöntem listesinin ikinci maddesi ise gerçekçi hedefler seçmektir. Kişi kariyer sahibi olmak için hangi başarılara imza atacağı konusunda gerçekçi düşünmelidir. Kişinin gerçekçi hedefler seçmesi, kariyer basamaklarını çıkarken kolay kolay pes etmemesine olanak tanır. Çünkü insan psikolojisi gereği zorluklarla karşılaştığında ve başarısız hissettiğinde yaptığı işi yarıda bırakmaya eğilimlidir. Bu sebeple kişi, daha çabuk ve kolay ulaşabileceği hedefler seçerek kendini daha büyük hedefleri başarmak için hazırlamış olur.

 

Gerçekçi hedefler seçmemek birey için oldukça moral bozucu bir durum yaratabilir. Kişi, abartılı olarak seçtiği hedeflerine ulaşamadıkça hayal ve hedeflerinden vazgeçebilir. Bu durum hayatı boyunca koyduğu hedeflere bir türlü tam anlamıyla ulaşamamasına sebep olur. Aynı zamanda kişi, gerçekçi hedefler seçmez ise hedeflerine ulaşamadıkça özgüven eksikliği yaşayabilir. Özgüven eksikliği de bireyin, kariyer sahibi olma sürecini oldukça olumsuz etkileyen bir unsurdur.

 

3. Kişisel Gelişime Önem Vermek

Kariyer yapmak için 5 yöntem listesinin diğer maddesi ise kişisel gelişime önem vermektir. Bireyler, kariyer yapmak için çaba gösterdiklerinde kendilerini sadece mesleki hayata kanalize etmek yerine, kişisel gelişime katkı sağlayacak aktivitelere de dahil olmalılardır. Kişi, yalnızca meslek hayatına odaklanırsa iş verimliliği düşebilir. Bunlara bağlı olarak yorgun ve bıkmış hissedebilir.

 

Kişisel gelişime önem veren bireyler, hayatın diğer alanlarında olduğu gibi kariyer basamaklarını çıkarken de takdire değer bulunurlar. Kariyer yapmak için odaklanan birey, kişisel gelişimini arttıracak yöntemleri de öğrenmeli ve uygulamalıdır. Siz de kişisel gelişimi arttırmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz Kişisel Gelişim için Yapılması Gereken 10 Şey içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

4. Disiplinli Olmak

Kariyer yapmak için 5 yöntem listesinde dördüncü madde ise disiplinli olmaktır. Kendine gerçekçi bir kariyer hedefi koyan kişi, bu hedef doğrultusunda disiplinli ve düzenli ilerlemelidir. Kişi, hedeflerini gerekirse günlük, haftalık ya da aylık şekilde planlamalı ve bu plana uymak için özen göstermelidir. Birey disiplinli olmaya hemen alışamasa da hayat rutinine planlarını yavaş yavaş dahil ederek kendini zorlamalıdır. Kariyer hedefi için çalışma rutini oluşturan ve bu rutini disiplinli biçimde uygulayan kişiler, başarıya ulaşmaya diğerlerinden daha yakındır.

 

5. Risk Almaktan Korkmamak

Kariyer yapmak için 5 yöntem listesinin son maddesi ise risk almaktan korkmamaktır. Kariyer yapmak için çaba gösteren kişi, özellikle iş yerinde büyük bir sorumluluk üstlenilmesi ve risk alınması gerekiyor ise mantıksal çerçeveye uygun şekilde düşünerek risk almaktan kaçınmamalıdır. Kariyer yapma sürecinin en önemli unsurlarından biri kişinin, diğer insanlara kendini kanıtlamasıdır. Kişi, iş ortamında risk alarak ona verilen büyük sorumluluğu yerine getirecek bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olduğunu kanıtlamış olur.

Son Güncelleme Tarihi:01.02.2024