4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali Gerçekleştirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle, Üniversitemiz tarafından “4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali” etkinliği gerçekleştirildi.

5 gün süren ve çok sayıda panel, söyleşi, kısa film gösterimi ve kısa film atölye çalışmalarının yer aldığı, Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’mizde düzenlenen 4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivaline, film yönetmenleri ve yapımcıları, akademisyenler, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan: 4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali Niğde’ye Katkı Sağlayacaktır

Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan, Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile düzenlenen Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali’nin, yaratıcı gençleri keşfetmek, öğrencilerimizin Sinema, Radyo – Televizyon eğitimine katkı sağlamak ve dolayısıyla üniversitemiz ile Niğde’ye katkı sağlamak gibi pek çok değerli amacı olduğunu ifade etti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan, etkinliğin bu yörede sinema adına yapılan ilk ve tek olma özelliği ile birlikte geleneksel olarakta devam ettiğini ifade etti.

Yapımcı Mustafa Uslu: Hayal Edin ve Hayalinizin Peşine Düşün

4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivaline katılarak söyleşi etkinliği gerçekleştiren “Ayla” ve “Müslüm” filmlerinin yapımcısı Mustafa Uslu ise konuşmasına, “Memleketimizin her dönemde bir kahramanı var. Gemileri dağlardan yürüten, küllerinden Cumhuriyet kuran bir milletin çocuklarıyız” ifadeleri ile başlayarak, “Eğer ben üniversite okuyacak olsaydım, seçeceğim ilk yer burası olurdu. Sadece adını her zikrettiğimde, bunu gurur ile yapacağım, içim gururla dolacağı için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’ni seçerdim” dedi.

Algılarınızı ve gözlerinizi her daim açık tutun diyen Yapımcı Mustafa Uslu, “Siz gençler ülkemizin istikbalisiniz, her şey önce hayal etmek ile başlar. Hayal edip hayaline sarılırsan hiçbirşey mucize değildir. Sizden ricam, hayal edin ve hayallerinizin peşine düşün” dedi.

“Ben Ayla filmini yaparken hayal ettim ve Oscar’a gideceğim ve orada da iyi bir netice elde edeceğim diye gittim. Film 12 haftada çekildi ve 12 bine yakın figürasyon kullanıldı. Sadece Türkiye’de değil birçok ülkede de beğenilen ve ilgi gören “Ayla”, İspanya’da vizyona girdikten sonra 3 gün boyunca ülke gündemini işgal etti. Gazeteler ve sosyal medyada büyük ilgi odağı oldu” diyen Mustafa Uslu, sinemanın teknik bir şartnamesi olmadığını belirterek, “Sinemada sanat yapıyorsunuz, bu sanatı yaparken noktasına, virgülüne kadar özgün olmak durumundasınız” dedi.

Yapımcı Mustafa Uslu söyleşi programının devamında, “Ülkemizin doğusunda, sınır içinde veya sınır dışında görev yapan canları pahasına bayrağımızı ve ülkemizi koruyan, ülkemizdeki huzuru savunan Mehmetçiklerimize, kardeşlerimize hep beraber buradan bir selam yollayalım. Mehmetçiklerimiz Allah’a emanet olsun Allah ayaklarına taş değdirmesin” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gazeteci Veyis Ateş: Şüphe ve Merak Önemli Bir Öğreticidir

Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda, 4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali kapsamında etkinliğin 4. gününde gazeteci Veyis Ateş ile de “Habercilikte Yeni Yönelimler” adlı söyleşi programı gerçekleştirildi.

Gazeteci Veyis Ateş söyleşi programının başında, içinde bulunduğumuz çağın çok şey bilmenin değil, bu bildiklerini nasıl anlattığının önemli olduğunu vurgulayarak, “Bildiğinizi anlatabilmeniz o bildiğinizi bizimle paylaşabilmeniz sizin yazdığınızdan ve bildiğinizden çok daha kıymetlidir” ifadelerini kullanan Gazeteci Veyis Ateş, programa katılan öğrencilere, “Bildiklerinizi etkili bir şekilde anlatabilmeniz için çok okuyun ve kelime dağarcığınızı genişletin” önerisinde bulundu ve “Kimsenin tecrübesi kimseye benzemez ama hayatın sonunda kader denen şeyide şimdiden satın almalısınız.  Çok çalışmanız, çok güzel, çok başarılı olmanızın yanı sıra günün sonunda kadere rıza sizi inanılmaz rahatlatan, inanılmaz konfor alanı yaratan müthiş bir şeydir” diye ekledi.

“Şüphe ve merak etmelisiniz. Merak sizi her gün farklı gazete okumaya götürmelidir. Bu size çapraz okuma getirir ve kanaatlerinize ilişkin daha objektif doğrular verir” diyen Gazeteci Veyis Ateş, kendisinin öğrendiği birçok şeyin şüphe ve meraktan kaynaklandığını ifade etti.

Sosyal medyanın da iş hayatında çok önemli bir yer ifade ettiğini aktaran Gazeteci Veyis Ateş konuşmasını, “Sosyal medya araçları çok fazla. Bunları etkin ve doğru kullanmalısınız. Okulunuzu okurken gündemi takip etmelisiniz, birikimli olmalısınız ki işverenler sizi tercih etsinler” diyerek noktaladı.

4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivalinde Zengin İçerik

Alanında uzman birçok ismin yer aldığı 4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali, zengin içeriği ve gerçekleşen yoğun katılım ile de dikkat çekti.

Aksaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Veysel Çakmak, Doç. Dr. Ercan Aktan ve Dr. Öğr. Üyesi Melih Duman ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Özden Toprak’ın yer aldığı, “İletişim Fakülteleri ve Sinema Eğitimi”, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zakir Avşar ile Dr. İbrahim Sarıtaş’ın, Uludağ Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Gizem Anşin Gürtekin ve TRT Personeli Kameraman Hayrettin Demir’in yer aldığı “Türk Sineması (Dün,Bugün,Yarın)” ve Erciyes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Vahit İlhan Moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Kazakistan Türk Halkları Medeniyeti Vakfı Başkanı Ahmet Dağduran, TRT Müzik Müdürü Nuh Mehmet Deniz, Uluslararası Gazeteciler Televizyoncular Federasyonu Sekreteri Hülya Özkoyuncu, TRT Müzik Personeli Yağız Sönmezer, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Araştırmacı-Yönetmen Neşide Sağlık ve Yönetmen Ayhan Özen’in katıldığı “Televizyon Yayıncılığı” adlı panellerin, Belgesel Yönetmeni Kerim Abanoz’un katılımıyla “Belgesel Film Üzerine”, TRT Personeli Kameraman Hayrettin Demir’in katılımıyla “Sinemada Yönetmenlik”, TV Kayseri Genel Yayın Yönetmeni Ömer Faruk Hamurcu’nun katılımıyla “Televizyon Yayıncılığı ve Yenilikler” ve Yönetmen Ayhan Özen’in katılımıyla gerçekleştirilen “Sinemada Oyuncu Yönetimi” konulu kısa film atölye çalışmaları ve film gösterimlerinin de yer aldığı, zengin program içeriği ile ilgi çeken 4. Uluslararası Niğde Kısa Film Festivali, Üniversitemiz Derbent Yerleşkesi Kültür Salonu’nda gerçekleştirilen kapanış töreni ve kokteylin ardından son buldu.