Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Kadavra Muhafaza Maliyetini Düşüren Önemli Bir Teknik Geliştirdiler

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Selim Çınaroğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Keleş, Tıp Fakültesi öğrencilerimizin de eğitiminde kullanılan kadavraların çok daha az maliyetle ve daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlayan, monomerin bir takım kimyasallarla kadavranın emebileceği kadar inceltilerek tüm dokulara uygulandığı bir teknik geliştirdiler.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Selim Çınaroğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Keleş, bu teknikle ilgili detaylı bilgiler vererek tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde kullanılan kadavraların saklama maliyetinin çok yüksek olduğunu bu nedenle böyle bir çalışmaya gereksinim duyduklarını dile getirerek, geliştirdikleri kimyasallar ve uygulama yöntemi için patent müracaatında bulunduklarını da sözlerine eklediler.
Geliştirilen bu teknikle, kadavra saklamada kullanılan maliyetli cihazlarla birlikte bu cihazların içine konulan zararlı kimyasallardan da anatomi alanında çalışanları uzaklaştırmayı hedeflediklerini aktaran ikili bu çalışmayla, dokunun yağı ve suyu alınarak yerine çok daha hafif bir polimer zorla verildiği için  kadavranın ağırlığını ve şeklini bozmadan önemli bir derecede düşürebildiklerini de belirttiler. 
Öğretim üyelerimiz tarafından geliştirilen bu tekniğin, yurt dışındaki benzer örnekler ile rekabet edebilecek düzeye gelmesi de bekleniyor. 
Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Selim Çınaroğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Keleş açıklamalarının devamında ise gelecek çalışmaları hakkında da detaylı bilgileri paylaştılar.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunun ve öğretim üyelerimize başarılı çalışmaları dolayısıyla teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu ise iki değerli öğretim üyemiz tarafından geliştirilen bu tekniğin çok önemli sonuçlar verdiğine işaret ederek gelecek çalışmalarında da kendilerine gerekli desteği Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yönetimi olarak sunmaya gayret edeceklerini söyledi.