Üniversitemizde “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye'nin Demokrasi Mücadelesi” Adlı Konferans Gerçekleştirildi

Üniversitemizde, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın katılımıyla, “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye'nin Demokrasi Mücadelesi” adlı çevrim içi konferans gerçekleştirildi.

Çevrim içi konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik ve Prof. Dr. Yağmur Şener ile akademisyenlerimiz, idari personellerimiz ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan “Türkiye Geçilmez” temalı konuşmasına, darbe girişiminin unutulmaması gerektiğine vurgu yaparak başladı. Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan açıklamalarını “Unutulan darbe girişimleri tekrarlanabilir” ifadeleri ile sürdürdü.

“Darbeler ülkemizi on yıllarca geri götürmenin yanında bu milletin genç nesillerini de yok etmiştir” diyen Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, 15 Temmuz darbe girişiminin daha önceki darbelerden farklı boyutları olduğunu da sözlerine ekleyerek Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde bir daha bu tarz girişimlere izin vermemek adına atılacak adımları ortaya koymak gerektiğini belirtti.

FETÖ’nün kirli amaçlarına da değinen Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan açıklamalarını, Türk ve Dünya edebiyatındaki değerli şahsiyetlerin eserlerinden örnekler vererek FETÖ mensuplarının milli kimliği ve benliği bozulmuş, hafızasını yitirmiş ve mankurtlaştırılmış insanlar olduklarını ifade etti.

Tarihteki önemli olaylardan bahsederek Türk Milletinin, kararlı ve bağımsızlığına düşkün bir millet olduğunu aktaran Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, 15 Temmuz darbe girişiminde içerden iş birlikçiler ve mankurtlaştırılan mensuplar ile hainler tarafından Türk Milletine, daha önce uygulanmamış bir projenin uygulanmasını ve bu proje ile ülkemizin kaosa sürüklenmesini istediklerini vurguladı.

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan açıklamalarını, “Bundan sonraki dönemlerde sinsice ve hain girişimlerin tekerrür etmemesi adına eğitim sürecimizin her aşamasında yerinde eğitimler verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eleştirel düşünce ve felsefi derslerin yayılması da oldukça önemlidir. Bizler soran, düşünen ve özgürce tartışabilen nesiller yetiştirmeliyiz” ifadeleri ile sonlandırdı.

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar sözlerine, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü gibi önemli günleri hatırlamamız ve unutturmamamız gerektiğini ifade ederek başladı.

Darbelerin uluslararası boyutu olduğuna değinen ve bu konuda örnekler veren Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar açıklamalarını “15 Temmuz’un daha bağımsız olması yönünde Türkiye için önemli bir ufuk açtığını düşünüyorum. Yeni dünya düzeninde ülkemiz önemli bir rol oynayacaktır. Bu düşüncelerle başta Ömer Halisdemir olmak üzere Şehitlerimize rahmet, Gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum” sözlerini kullanarak noktaladı.