Üniversitemizden Uluslararası Sıralamalarda Bir Önemli Başarı Daha

Üniversitemizde son iki yıllık süreç içerisinde ulusal düzeydeki marka değerimizi uluslararası ölçekte de artırmaya yönelik çalışmalarımız önemli sonuçlar vermeye devam ediyor. Üniversitemiz dünyanın en saygın sıralama kuruluşu Times Higher Education’ın (THE) tüm dünyadaki 50 yıllık veya daha genç 1200’e yakın dünya üniversitesini değerlendirdiği 2024 Genç Üniversite Sıralamasına ilk kez 601+ bandından girme başarısı elde etti.

Daha önce yapmış olduğu Dünya Üniversite Sıralamasına ilk kez 1501+ bandından giren, ardından yine aynı kuruluşun Asya Üniversite Sıralamasında 601+ bandında yer almayı başaran Üniversitemiz, şimdi de yine aynı kuruluşun dünyadaki genç üniversiteleri değerlendirdiği sıralamada 601+ bandında yer aldı. Böylece 1172 üniversitenin öğretim (öğrenme ortamı), araştırma ortamı (hacim, gelir ve itibar), araştırma kalitesi (atıf etkisi, araştırma gücü, araştırma mükemmelliği ve araştırma etkisi), uluslararası görünüm (personel, öğrenciler ve araştırma) ve endüstri (gelir ve patentler) göstergelerinde değerlendirildiği sıralamada Üniversitemiz, sıralamaya girme kriterlerini karşılayan ilk 673 yükseköğretim kurumu arasına adını yazdırdı. Kriterleri karşılayamayan 499 üniversite ise sıralamada raportör olarak yer alabildi.

NÖHÜ Sıralama Kriterlerini Karşılayan 58 Türk Üniversitesi Arasında Yer Alıyor
Türkiye’den 80 yükseköğretim kurumunun başvurduğu sıralamada, 58 Türk üniversitesi kuruluşun değerlendirme kriterlerini karşılayabildi. Bu kapsamda Üniversitemiz, ülkemizden ilgili sıralamanın değerlendirmelerini karşılayabilen ilk 58 üniversitesi arasında yer alma başarısına da imza attı. Ayrıca 22 Türk üniversitesi ise sıralamaya raportör olarak girebildi.

“Adımızı Uluslararası Düzeyde Daha Fazla Duyuracağız”
Üniversitemizin daha önce dünyanın en saygın sıralama kuruluşu THE’nın 2024 Dünya Üniversite Sıralaması ile 2024 Asya Üniversite Sıralamasına ilk kez ve önemli sıralardan girme başarısı kaydettiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin şimdi de yine tarihinde ilk kez THE 2024 Genç Üniversite Sıralamasına 601+ bandında girdiğini ifade etti. Üniversitemizin söz konusu sıralamanın değerlendirme kriterlerini karşılayan 58 Türk üniversitesinden birisi olmanın ayrıca gurur olduğuna vurgu yapan Rektörümüz, konuşmasının devamında “Bu kapsamda Üniversitemizin adını uluslararası düzeyde daha fazla duyuracağız.” ifadelerini kullandı. Rektörümüz ayrıca THE’nın 2024 yılı içerisindeki bütün kategorilerinde ilk kez sıralamaya girmekten dolayı mutluluk duyduklarını da sözlerine ekledi.

Rektörümüz bu başarıda emeği geçen tüm Üniversitemiz personeline ise teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.