Üniversitemize İki Yeni Fakülte

25 Mayıs 2024 tarihli ve 32556 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 8528 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi kapatılarak yerine “Fen Fakültesi” ve “İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi” kurulması kararlaştırıldı. Böylece Üniversitemiz bünyesindeki fakülte sayısı 15’e yükseldi.

Her İki Fakülte İlgili Alanlarda Mevcut Potansiyelini Daha Üst Seviyede Yansıtacak
1992 yılında kurulup 1993-1994 Akademik Yılında eğitim öğretim hizmetlerine başlayan Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesinin “Fen Fakültesi” ve “İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi” olarak ikiye ayrılması, her iki fakültenin kendi alanlarında mevcut potansiyelini daha üst seviyede yansıtmasına olanak tanıyacak. 30 yılı aşkın süredir fen bilimleri ile sosyal ve beşeri bilimler alanlarında eğitim öğretim ve bilimsel araştırma faaliyetleri yürüten fakülte, böylece bünyesinden yeni ancak alanında yetkin akademik kadrosu olan iki fakülte çıkarmış olacak.

Hâlihazırda dokuzu sosyal ve beşeri bilimler alanında, beşi ise fen bilimleri alanında olmak üzere aktif 14 bölümü bulunan fakültenin bu bölümleri ise yeni açılan fakültelere aktarılacak ve böylece ilgili alanlardaki mevcut alt yapıyla bilimsel faaliyetlerden daha fazla verim elde edilecek.

Rektörümüzden Cumhurbaşkanımıza ve YÖK Başkanımıza Teşekkür
Konuyla ilgili açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, modern stratejik yönetim anlayışında spesifik alan odaklı yapılanmanın önemine değinerek bu anlamda iki ayrı disipline odaklı yeni fakültelerin Üniversitemize kazandırılmasının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Yeni fakültelerimizin disiplinler arası çalışmayı daha da artıracağını belirten Rektörümüz, ayrıca yeni uzmanlık alanlarının ortaya çıkmasıyla bu fakültelerimiz bünyesinde yeni bölümlerin açılmasının söz konusu olacağını ifade etti.

Rektörümüz bu fakültelerin eğitim öğretim, bilimsel araştırma ve ar-ge çalışmaları ile idari süreçlere ilişkin işleyişinin daha etkin ve verimli hale geleceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakültelerimiz Fen-Edebiyat Fakültemizde bir arada yer alan fen bilimleri ile sosyal ve beşeri bilimler alanlarındaki disiplinlere kendi yapılanması içinde artık daha fazla odaklanma imkânı bulacak. Ben bu vesileyle hem Üniversitemize iki yeni fakültenin kazandırılması hem de akademik çalışmalarımızın daha verimli olması noktasında vermiş oldukları kıymetli desteklerden dolayı başta Muhterem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar Hocamıza ve değerli YÖK üyelerimize şükranlarımı arz ederim.”

Rektörümüz son olarak yeni fakültelerimizin Üniversitemize hayırlı olmasını temenni ederek konuşmasını sonlandırdı.