Genel Bilgi

Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Programımız Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Yabancı Diller ve Kültürler Bölümü’ne bağlı olarak 2013 yılında faaliyete geçmiştir. Programımıza TYT puan türüne ve Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esaslara göre öğrenci kabul edilir. Programımız normal öğretimle eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Genel kontenjanımız 2023 yılı itibariyle 60 öğrenci olup, toplam yerleşen öğrenci sayısı 62’dir.  

Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik programı, 1 yıllık İngilizce hazırlık (Yabancı Diller Yüksekokulunda yapılacak) programının başarıyla tamamlanmasının ardından verilen 2 yıllık mesleki eğitimden oluşan bir ön lisans programıdır. Programımızın öğretim dili İngilizcedir.

Uygulamalı İngilizce çevirmenlik programı, çağın şartlarına ve sektörün gereklerine uygun bir müfredat dahilinde pek çok farklı alanda yazılı ve sözlü çeviri yapabilme yeteneği kazandırmayı ve İngilizcede hem yazılı hem de sözlü iletişim yetkinliği sağlamayı hedeflemektedir. Öğrencilerin öğrendiklerini iş hayatında uygulama fırsatı bulmaları ve çeviri ile ilgili deneyim kazanmaları amacıyla programımızda 40 iş günü zorunlu staj bulunmaktadır. Öğrencilerimiz mezun olabilmek için, dört yarıyıl boyunca zorunlu ve seçmeli derslerden her yarıyılda 30 AKTS’lik ders alarak mezuniyet için gerekli toplam 120 AKTS’yi tamamlamalı ve 40 iş günü zorunlu iş yeri stajı yapmalıdır. Öğrencilerimiz stajlarını resmi kurum ve kuruluşların uluslararası ilişkiler departmanlarında, bakanlıklarda, çeviri bürolarında ya da bölüm staj komisyonunun onayladığı aktif çeviri yapabilecekleri iş yerlerinde yapabilirler. Öğrencilerimiz Erasmus Staj Hareketliliği programı kapsamında stajlarını yurt dışında da yapabilmektedirler.

Mezun öğrencilerimiz çeviri, dış ticaret, lojistik ve turizm gibi çeşitli sektörlerde iş imkânı bulabilmektedirler. Ayrıca Dikey Geçiş Sınavı ile Mütercim-Tercümanlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Dilbilim lisans programlarına geçiş yapabilmektedirler.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav yönetmeliğine göre bazı derslerden muaf olabilirler. Öğrencilerin derslerden muaf olmaları için belirlenen süreler içerisinde derslerden muaf olmak üzere başvurmaları ve Yüksekokul yönetim kurulundan onay almaları gerekmektedir.               

 

 

 

 


Son Güncelleme Tarihi:27.10.2023