Laboratuvarlar

Laboratuvar/Stüdyo Makine ve Teçhizat

Bilgisayar Laboratuvarı (Mevcut) Grafik Tasarım Programları, Kurgu ve Ses Programları, İnteraktif Medya Yapımcılığı Programları, Animasyon Programları ile Ofis Programlarını çalıştırabilecek nitelikte, internet bağlantılı, projeksiyonlu, 50 bilgisayarlı bir adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır.

Kurgu Laboratuvarı (Mevcut) Radyo Televizyon Programcılığı programının kullanmakta olduğu üst düzey donanımsal özelliklere sahip, 6 adet bilgisayar tabanlı kurgu setinden oluşan mesleki kurgu laboratuvarı mevcuttur. Öğrenciler derslerin kapsamındaki montajlarını (kısa film, belgesel, haber programı, kamu spotu vb.) bu kurgu laboratuvarında gerçekleştirmektedir.

Mevcut kurgu bilgisayarları Edius ve Adobe Premiere gibi kurgu programlarını, Adobe Audition ve Sound Forge gibi ses programlarını, Flash ve Auto Play gibi web tasarım ve interaktif film programlarını, Photoshop ve Corel Draw gibi grafik programlarını kaldırabilecek kapasitededir.

1 adet yayın kalitesinde manyetik bant tabanlı kurgu seti mevcuttur. Kurgu seti, 1 adet BETACAM SP Okuyucu, 1 adet BETACAM SP Kaydedici ve 1 kurgu kontrol ünitesinden oluşmaktadır.

Televizyon Stüdyosu (Mevcut) Mevcut TV stüdyomuz stüdyo alanı, reji ( kontrol) odası ve arşiv bölümünden oluşmaktadır.

Stüdyo alanında, 1 adet Sony ve 1 adet Panasonic profesyonel stüdyo kamerası, 10 adet Panasonic HD kayıt formatında yarı profosyonel kamera, 7 adet tripod, program sunumları için gerekli dekor malzemesi ve 1 adet monitör bulunmaktadır. Ayrıca stüdyo, 4 adet soğuk ışık seti ile oluşturulan profesyonel ışık sistemleriyle donatılmıştır.

Reji (kontrol) odasında, 1 adet resim masası, 1 adet ses masası, 2 adet program kaydedici ve okuyucu VTR, 1 adet CCU (kamera kontrol ünitesi), ses ve görüntü panelleri, 5 adet yayın monitörü, 2 adet ses monitörü,

7 adet yayın için ses ve görüntü linkleri mevcuttur.

Arşiv odasında, Betacam, Betacam SP, DVCAM ve VHS kasetlerden oluşan arşivimiz eğitim amaçlı yapılan TV programları için kullanılmaktadır.

Mevcut cihazlar ve sarf malzemelerinin büyük çoğunluğu yayın kalitesindedir.

Radyo ve Televizyon Seslendirme Stüdyosu (Mevcut) 2 adet seslendirme kayıt bilgisayarı, 1 adet Diamond dijital ses mikseri  12 adet mikrofon mevcut olup dersler kapsamında kullanılmaktadır.

Aktüel Yapım Malzemeleri (Mevcut) Dış çekimler için 1 adet DVC profesyonel kamera ve aparatları, 6 adet dış çekimlerde sahne aydınlatması için kullanılan ışık seti ve aparatları, 2 adet kondansatör mikrofon ve boom aparatları bulunmaktadır.
 

Son Güncelleme Tarihi:14.12.2016