Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar’dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Kar, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Şanlı tarihine sayısız kahramanlık destanı sığdıran necip Türk Milleti, vatanını, milletini ve demokrasisini hedef alan her türlü iç ve dış tehditlere boyun eğmediğini, 15 Temmuz 2016 günü istiklal ve istikbal ruhuyla bir kez daha göstermiştir.

Millet iradesinin gasp edilebileceği, kaos ortamı oluşturulabileceği, iç savaş çıkararak ülkenin bir bölgesinin terör örgütlerince işgal edilebileceği vehmine ve hezeyanına kapılan emperyalistlerin ve onların yerli işbirlikçisi FETÖ terör örgütünün kirli hesapları, milletin kendi iradesine ve demokrasisine sahip çıkması, vatanına karşılıksız ve hesapsız bağlılığı karşısında kahramanca püskürtülmüştür. Milletimiz, her karışı şehit kanlarıyla sulanmış vatan toprağının, huzurun, barışın ve istikrarın takipçisi ve gerektiğinde durumdan vazife çıkararak bu değerlerinin koruyucusu olduğunu önce içerideki hainlere sonra tüm dünyaya onurlu bir şekilde göstermiştir. Emperyalistlerin ve yerli işbirlikçilerin kirli ve karanlık emelleri, bu milletin özgürlük ateşine olan tutkusu sayesinde ifşa olmuştur. Devletin kendilerine emanet olarak verdiği makamları, imkanları ve silahları millete karşı kullanmaya cüret eden hainleri, milletimiz engin feraseti ve sağduyusuyla algılamış, canıyla ve malıyla karşı durarak bertaraf etmiştir. O karanlık gecede milletimiz kendisine cebren ve hile ile giydirilmeye çalışılan deli gömleğini giymeyi reddetmiş ve kendi kaderini kendinin tayin edeceğini dost düşman herkese haykırmıştır.

Küresel ekonomik ve politik düzenin ilkelerinin aşındığı, belirsizliğin yeni normale dönüştüğü ve jeopolitik risklerin arttığı bu dönemde; ülke olarak birlik ve beraberliğimizi korumamız, ortak değerlerimizi çoğaltmamız ve farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul etmemiz her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bütün bu gelişmelerin ışığında, 15 Temmuz gecesinde şehit düşen kahraman Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in adının verildiği üniversitenin akademisyenleri olarak, vatanın birliği ve bütünlüğü, huzuru ve refahı için üzerimize düşen görev ve sorumluluğun farkındayız. Gençlerimizi, bir yandan profesyonel bir şekilde mesleklerine hazırlayacağız ve diğer yandan vatan sevgisi, birlik ve beraberlik ile milli ve manevi değerler konusunda donatmaya devam edeceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle; demokrasimiz, vatanımız, bağımsızlığımız, millî birlik ve bütünlüğümüz uğruna canlarını feda eden başta Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir olmak üzere bütün Aziz şehitlerimizi 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün üçüncü yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyor,  kahraman gazilerimize acil şifalar dileyerek şükranlarımı sunuyorum.”

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü

 Prof. Dr. Muhsin Kar