Üniversitemizde “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Etkinlikleri Düzenlendi

Üniversitemiz Rektörlük binasında Engelli Öğrenci Birimimiz tarafından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Programa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü  Öğretim Görevlisi Hidayet Dikici, fakülte ve  yüksek okullarımızın engelli öğrenci birimi temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik yaptı. Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik konuşmasında, üniversitemiz çatısı altında eğitim gören engelli öğrencilerimizin ve personellerimizin özel durumlarının göz önünde bulundurularak, onlara sosyal alanlarda, eğitim-öğretim alanında ve erişilebilirlik çerçevesinde bütünleştirilmiş ortamlarda eşit koşullar oluşturulması amacıyla düzenlemeler ve çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini belirtti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, konuşmasının devamında bu çalışmalar ile birlikte gelecek yıl, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen “Engelsiz Üniversite Ödülleri”ne aday olacaklarından da bahsederek bu ödüllerin belirlenmesinde önemli role sahip olan “Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” sloganlarını tam manası ile gerçekleştirme hedefinde olduklarını ve buna gayret ettiklerinin de altını çizdi.

Resim Bölümü öğrencilerinin hazırladığı engellilik konulu resim sergisi, şiir dinletisi, işaret dili ile söylenen İstiklal Marşı ile film gösteriminin de yer aldığı ve büyük ilgi çeken etkinliğe Şehit Varol Tosun İlköğretim Okulu’ndan öğrenciler de katıldı ve standları gezerek bilgi edindi.

Program, üniversitemiz Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve öğrencimiz Adil Ahmet Kavrama’nın sesli betimlemeli filmler üzerine kyaptığı konuşmasının ardından işaret dili ve betimleme ile desteklenen film gösterimi ile sona erdi.

Program Sonrası Engelli Öğrenci Birimimizden Rektörümüze Ziyaret

Programın sona ermesinin ardından Üniversitemiz Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Hidayet Dikici ve beraberindeki öğrencilerimiz Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar’a ziyarette bulundular.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, “Üniversite olarak engelli öğrencilerimiz ve personellerimizin rahatça hareket edebilmeleri ve hayatın her alanına dair erişebilme haklarını kullanabilmeleri adına üniversitemiz kampüslerinde elimizden geldiğince engelleri kaldırmaya gayret ediyoruz. Asıl engelin, engellenmek olduğunun bilincinde olarak engelli öğrencilerimizin ve personelimizin eşit yaşama hakkını daima savunacağız. Bu vesile ile öğrencilerimizin ve personelimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Ziyaret sonunda, Üniversitemiz Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Hidayet Dikici ve beraberindeki öğrencilerimiz de Rektörümüze göstermiş oldukları ilgi ve alaka dolayısıyla teşekkür ettiler.